Debata.  Wpływ projektów międzynarodowych (unijnych) na pobudzanie przedsiębiorczości w regionie
2021-12-14

Debata. Wpływ projektów międzynarodowych (unijnych) na pobudzanie przedsiębiorczości w regionie

Debata. Wpływ projektów międzynarodowych (unijnych) na pobudzanie przedsiębiorczości w regionie

Joanna Rudawska, wiceprezes SOOIPP wzięła udział w debacie podczas 11 Forum Rozwoju Mazowsza, poświęconej wpływowi projektów międzynarodowych na budowę ekosystemów i pobudzanie przedsiębiorczości.

Paneliści dyskutowali m.in.:  jakie znaczenie ma wykorzystanie środków unijnych oraz czy projekty europejskie przekładają się na realne efekty.

Podczas dyskusji przedstawionych zostało kilka dobrych praktyk m.in.: START EASY, Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Poland Prize czy C-Voucher.

Podkreślano rolę współpracy międzynarodowej w projektach badawczo-rozwojowych, interdyscyplinarne i szersze spojrzenie na poruszane kwestie oraz możliwość transferu wiedzy. Wymiana doświadczeń, wzajemne uczenie się to jedna z korzyści realizacji projektów w międzynarodowych konsorcjum.

Paneliści zastanawiali się również jak najlepiej włączyć się do projektu międzynarodowego.  Rekomendowano m.in.:  aktywne uczestnictwo w grupach dyskusyjnych, spotkaniach, forach i konferencjach oraz  aktywne poszukiwania partnerów na portalach partner search.

Ważnym aspektem realizowanych projektów jest także umiejętność utrzymania ich trwałości po zakończeniu dofinansowania. Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że takie działania powinny być planowane na etapie przygotowania projektu, powinna być opracowana strategia oraz biznesplan włączenia wypracowanych efektów projektu do oferty organizacji.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.